
Jak prać dywany z długim włosiem ?
Dywany z długim włosiem, czyli tak zwane shaggy, są bardzo popularnym wyborem w wielu pomieszczeniach. Nie tylko wyglądają fenomenalnie, ale także są niezwykle przyjemne w dotyku. Zimą czy jesienią przyjemnie położyć na taki dywan bose stopy. Dywany typu shaggy cieszą oko i są bardzo efektowne. Jednakże należy pamiętać o tym, że takie dywany wymagają od nas specjalnej uwagi. Powinniśmy je regularnie czyścić, ponieważ w dywanach z długim włosiem może rozwijać się roztocze. Dywany długowłose skrywają zanieczyszczenia głęboko, więc nie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Taki dywan powinien być regularnie odkurzany oraz trzepany na świeżym powietrzu, a oprócz tego powinniśmy go prać. Jak zatem zrobić to poprawnie?
Pranie dywanów długowłosych
Przed zabraniem się do prania dywanu, powinniśmy go najpierw odkurzyć. Dywany typu Shaggy wymagają od nas znacznie częstszego odkurzania — dwa razy w tygodniu. Prać nie musimy go tak często, raz na pół roku powinno wystarczyć. Odkurzamy najpierw z włosiem, a później pod włos. Warto też go następnie wytrzepać.
Najlepiej będzie użyć suchego szamponu. Chłonne granulki rozsypujemy po całym dywanie, a po upływie określonego czasu odkurzamy ponownie. Często też do czyszczenia takich dywanów używa się parowej maszyny do czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego odkurzacza piorącego. Jednakże po tej czynności dywan zostaje mokry, dlatego musimy wysuszyć go suszarką. Nie należy pozostawiać dywanu typu shaggy bardzo mokrego na dłuższy czas, ponieważ wilgoć może wytworzyć nieprzyjemny zapach, a nawet spleśnieć. Jeżeli nie posiadamy odkurzacza piorącego, możemy oddać dywan do punktu specjalizującego się w czyszczeniu tego typu modeli.
Domowe sposoby czyszczenia
Jednym z domowych sposobów jest odplamiająca pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy tylko do sody dodać albo wodę, albo płyn do naczyń. Taką pastę nakładamy na nie dłużej niż cztery minuty. W przypadku tłustych plam możemy spróbować wybawić je mąką ziemniaczaną, zwykle jest niezawodna. W przypadku plam z wosku świetnie sprawdzi się popularna metoda zaprasowania plamy gorącym żelazkiem przez szmatkę.
Kometarze