Aktywne filtry

Dywany pluszowe- co kryję się pod tą nazwą?

Wywodzą się z ukochanych przez wielu dywanów shaggy, czyli dywanów z długim włosem potocznie zwanych włochaczami. Przez wiele lat proces produkcji jak i używane materiały ewoluowały tworząc coraz to ładniejsze, bardziej praktyczne i wytrzymałe dywany. 

Obecnie poprzez dywany pluszowe rozumiemy dywany z włosem o wysokości od 2 do nawet 6 cm, które są niezwykle przyjemne w dotyku. Gęsto tkany długi włos daje wrażenie trójwymiarowości i głębię koloru. Nie trzeba go dotykać by poznać jego puszystość.

Zalety dywanów pluszowych.

Zacząć należy od bezdyskusyjnych walorów estetycznych. Gęste i wysokie runo dywanu to gwarancja ładnego wyglądu. Pamiętajmy, że dywan shaggy/ pluszowy powinien być gęsto tkany. Tylko wtedy możemy być pewni jego jakości. Dywan taki posłuży Nam przez długi czas. Włos nie uklepie się i nie ubije. Nie tylko na gęstość tkania powinniśmy zwrócić uwagę, ale również na materiał użyty do produkcji. Obecnie najlepsze gatunkowo dywany pluszowe produkowane są z włókien syntetycznych a mianowicie polipropylenu lub poliestru. 

Niewątpliwie ich wielką zaletą jest też ich miękkość. Zapewniają wysoki komfort użytkowania. Chodzenie boso po takim dywanie to przyjemność.

W związku z tym, że dywan pluszowy jest dywanem grubym i gęstym świetnie izoluje chłód podłogi. Ma to duże znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Kolejną ich zaletą jest wysoka chłonność dźwięku. Powszechnie wiadomo, że materiału poprawiają akustykę pomieszczeń. Im więcej tkanin w pomieszczeniu- zasłon, kocy czy poduszek tym wnętrze bardziej wyciszone. To samo tyczy się dywanów.

Wspomnieć należy również o uniwersalności dywanów pluszowych. Znajdą one zastosowanie w każdym wnętrzu niezależnie od tego czy jest urządzone w stylu nowoczesnym czy klasycznym ponieważ dywany shaggy są głównie dywanami jednokolorowymi. Mogą stanowić doskonałe tło dla innych- mocniejszych kolorów czy wzorów lub być dopełnieniem wnętrza monochromatycznego- urządzonego w stylu minimalistycznym. 

Co zaliczamy do wad dywanów pluszowych?

Dywany te wymagają szczególnej regularności w odkurzaniu. Długi włos lubi „łapać” kurz dlatego też powinien być porządnie odkurzany by nie stał się siedliskiem roztoczy. Osoby uczulone na kurz powinny dokładnie przemyśleć jego zakup. To samo dotyczy posiadaczy zwierząt. Z doświadczenia wiemy, że koty czy psy uwielbiają się w nich wylegiwać często je drapiąc. 

Młodzi rodzice również powinni dokładnie przemyśleć zakup dywanu pluszowego. Drobne elementy mogą się „schować” w takim dywanie.

W jakim pomieszczeniu sprawdzą się dywany pluszowe?

Najczęściej kładziemy je w sypialniach właśnie ze względu na ich miękkość. Są to najmilsze w dotyku dywany na rynku. Położone obok łóżka zapewnią komfort dla bosych stóp. Nie tylko jednak w sypialni taki dywan się sprawdzi. Często goszczą również w salonach. Dywan pluszowy położone wzdłuż kanapy to czy w centralnym miejscu pomieszczenia ociepli wnętrze dodając mu przytulności. 

Ze względu na swoją jednolitą kolorystykę dywan taki świetnie sprawdzi się również w pokoju młodzieżowym czy gabinecie.

Nie zaleca się kładzenia dywanów shaggy w pomieszczeniach o dużej wilgotności tj. łazienkach czy kuchniach. Tam należy zastosować dywany przystosowane swoim składem do trudnych warunków jakie panują w tych pomieszczeniach. Dywan z krótszym włosem, czy typowy dywan kuchenno- łazienkowy lepiej będzie oddawać wilgoć i szybciej będzie schnąć. Łatwiej też taki dywan utrzymać w czystości.

Jak czyścić dywany shaggy?

Jak wspomniano wyżej dywan pluszowy należy systematycznie odkurzać. Zapewni to nie tylko jego ładny wygląd na długie lata ale też nie pozwoli by brud i kurz dostał się w głąb runa. Użyć należy szczotki z schowanymi włoskami tak by nie szarpały i nie uszkodziły włosa. Można użyć też tzw. szczotki trzepiącej. Dla najlepszego efekty zaleca się odkurzania dywanu pluszowego w kilku kierunkach. Podniesie to równomiernie włos zapewniając dostęp powierza na całej jego powierzchni. Czynność taką zaleca się wykonywać min. 2 razy w tygodniu.

Czy dywan pluszowy można prać?

Oczywiście! Panuje błędne przekonanie, że dywan taki jeśli ulegnie zabrudzeniu jest nie do uratowania. Jeśli wykonany jest np. z polipropylenu można go bezpiecznie prać. Zanim jednak przystąpimy do prania należy do porządnie wytrzepać. Pamiętajmy by dywan po praniu dokładnie wysuszyć. Resztki wilgoci pozostawione w każdym dywanie mogą doprowadzić do wystąpienia pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Zaleca się pranie dywanu pluszowego raz do roku. Stosujmy środki do tego przeznaczone tak by dywan nie odbarwił się ani nie odkształcił. Nie ukrywajmy, że najlepiej dywan oddać do sprawdzonej pralni. 

Jaki kolor dywanu pluszowego wybrać?

Niezmiennie od kilku lat najczęściej wybierane są dywany jednolite w odcieniach szarości czy beżu. Dywan jednokolorowy szary czy w kolorze cappuccino to strzał w dziesiątkę. Nie tylko modny ale i ponadczasowy. Dywany białe czy w kolorze pudrowego różu często wybierane są do sypialni. Hitem ostatniego sezonu są również dywany w kolorze butelkowej zieleni czy morskim. Jeśli chcesz podążać za najnowszymi trendami postaw właśnie na taką mocną kolorystkę.