Dywan shaggy. Jak wybrać właściwy?

Dywan shaggy. Jak wybrać właściwy?

Dywany shaggy od wielu lat cieszą się niemalejącą popularnością. Są to dywany niesamowicie miłe w dotyku. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór dywanów tego typu. Poszczególne kolekcje różnią się jednak między sobą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dywanu shaggy?

Przede wszystkim powinniśmy znać długość runa. Dywan uznawany jest za dywan shaggy jeśli jego włos ma od 2 cm do 6 cm wysokości. Dywany te świetnie izolują chłód pochodzący bezpośrednio z podłogi. Gwarantują przyjemność użytkowania nawet w zimie. Chodzenie boso po takim dywanie to przyjemność. Właśnie z tego powodu dywany shaggy często goszczą w sypialniach. Położone bezpośrednio przy łóżku umilą nam poranek.

Wysokość włosa to jednak nie wszystko. Co jeśli dywan na włos 5 cm wysokości jeśli jego gęstość tkania jest niska.

Zatem drugą cechą która powinna zwrócić naszą uwagę jest waga dywanu. Producenci podają przeważnie wagę w gramach na 1 m2. Dywan gęsto tkany zaczyna się od wagi 2000 g/ m2. Im waga wyższa tym dywan jest bardziej zbity a przez co milszy i przyjemniejszy w użytkowaniu. Wysoka gęstość tkania przekłada się nie tylko na izolację ale również na komfort akustyczny w pomieszczeniu.

Trzeci czynnik to skład dywanu. Najczęściej dywany shaggy wykonane są z Poliesteru lub Polipropylenu. To gwarantuje Nam ich jakość.

Dywany shaggy jak i inne mogą posiadać klasyczny spód dywanu lub być wyposażone w antypoślizgową powłokę.

Dywan shaggy wymaga od Nas wyjątkowej pielęgnacji. Powinien być on regularnie odkurzany ponieważ szybko łapie kurz. Alergicy powinni przemyśleć zakup tego typu dywanu. Należy o niego regularnie dbać gdyż może stać się siedliskiem kurzu i roztoczy.

Wbrew opinii dywany tego można również czyścić domowymi sposobami. Pranie takiego dywanu wymaga więcej czasu i cierpliwości. Jest to jednak cena jaką płacimy za nieskazitelny wygląd dywanu.

Wysokie runo może ulegać odkształceniom. Jeśli stoi na nim stolik kawowy lub inny mebel runo może się „uklepać”. Nie jest to jednak proces nieodwracalny. Dywan należy wtedy odkurzyć by podnieść włos. Można to zrobić również ręcznie.

Kometarze

Odpowiedź